Az 1954-es év Washington államban különös eseményeket hozott az autózó közösség számára. Azon belül is Bellingham városa vált a figyelem középpontjává, amikor több autótulajdonos is arról számolt be, hogy autóik szélvédői különös módon károsodtak. Az autók szélvédőin megjelentek apró karcok és lyukak, amelyek nem csupán esztétikai problémát okoztak, hanem a vezetők látását is zavarták.
Az esetek számának növekedésével és hírek terjedésével egyre többen kezdtek beszámolni hasonló tapasztalatokról a környező területeken is. Az emberek érthetően aggódni kezdtek, és többen felvetették a kérdést, hogy mi okozza ezeket a szokatlan sérüléseket a szélvédőn?
A helyi hatóságok és tudósok elkezdték nyomozni a jelenség okát, ami eleinte elég titokzatos volt. A különféle elméletek között szerepelt a környezeti tényezők hatása, például az időjárás vagy a talajminőség. Mások arra gyanakodtak, hogy valami ipari tevékenység vagy vegyi anyagok okozzák a problémát.
A kutatások során azonban kiderült, hogy az eseteket más, mégpedig az útburkolat anyaga okozta. Télen az utakra sót szórtak a jegesedés megakadályozására. Ez a só, amely gyakran az autók alvázára és karosszériájára tapad, a járművek kerekeivel felverődött a szélvédőkre is. Az útburkolaton maradó sókristályok karcokat és apró lyukakat okoztak, amikor a szélvédőre felverődtek. A jelenség különösen erős volt Bellingham városában, ahol az útkezelési módszerek eltértek a környező településekétől.
Az 1954-es eset rámutatott az autóipar egyik gyenge pontjára: a korai szélvédők nem voltak eléggé ellenállóak az ilyen típusú sérülések ellen. A károk hatására azonban az autógyártók és az útkezelők is lépéseket tettek. Az autógyártók fejlesztették a szélvédők anyagát és megvizsgálták a karbantartási módszereket, míg az útkezelésben részt vevők finomabb anyagokat kezdtek használni a jegesedés ellen.
Az 1954-es Washington állambeli szélvédő sérülések rejtélye végül megoldódott, és az esetből levont tanulságok a járműiparra és az útkezelésre is hatással voltak. Az esemény emlékeztet minket arra, hogy néha egy apró, látszólag jelentéktelen tényező is komoly hatással lehet az autós közlekedésre, és az ilyen problémák megoldására együttműködésre és innovációra van szükség.